fbpx

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw zdefiniować, czym są antybiotyki.

Antybiotyki to substancje, których użycie powoduje zahamowanie rozwoju i / lub unicestwienie organizmu podatnego na tenże antybiotyk. W przypadku zastosowania medycznego, antybiotyki podaje się w sytuacji wystąpienia zakażenia bakteryjnego. I właśnie ta informacja jest kluczowa aby udzielić odpowiedzi pytanie zawarte w tytule!

Już wiemy, że antybiotyki działają bakteriobójczo, dzięki czemu chronią nas przed groźnymi drobnoustrojami, ale czy posiadając taką supermoc, są dla nas bezpieczne? Niestety, nie do końca. Działanie bakteriobójcze antybiotyku odnosi się również do bakterii, które mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Większość bakterii zasiedlających nasze jelita, to organizmy sprzyjające naszemu zdrowiu i przyczyniające się np. do prawidłowego procesu trawienia!

Na szczęście stosując się do zaleceń lekarzy i przyjmując podczas antybiotykoterapii również probiotyk, sprawiamy że dobra flora bakteryjna naszego organizmu ma szansę przetrwać i wciąż chronić równowagę naszego organizmu.

Probiotyk jest niezbędny, to już wiemy, ale dlaczego nie mogę przyjąć go razem z probiotykiem?

Po dawce informacji, jaką otrzymaliśmy wcześniej, już wiemy, że w lekach i suplementach diety, zwanych probiotykami znajdują się żywe szczepy bakterii sprzyjające naszemu zdrowiu. Stosowanie probiotyków równocześnie z antybiotykami może spowodować, że dobroczynne bakterie zginą i finalnie nie wspomogą mikrobioty naszych jelit. A cały nasz wysiłek pójdzie na marne…

Dlatego pamiętajmy, probiotyk zawsze przy antybiotyku ale z zachowaniem odstępu. Dobre praktyki podpowiadają, że probiotyk należy przyjmować z zachowaniem odstępu czasowego ok. 2h przed przyjęciem antybiotyku. Takie działanie nie tylko zwiększy szansę na skuteczną ochronę naszej mikrobioty ale także pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji stosowania antybiotyków, takich jak biegunka, czy bóle brzucha.

Artykuł nie stanowi porady medycznej. Wszelkie informacje zawarte na Stronie internetowej są dostarczane wyłącznie do celów edukacyjnych i nie zastąpią indywidualnej porady udzielanej przez lekarza lub farmaceutę.