fbpx

Biegunka u dzieci to dość powszechny problem, który może wynikać z zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Jak długo trwa biegunka u dzieci? Jakie są najpopularniejsze sposoby na biegunkę u dzieci?

Ostra biegunka, czyli częsta dolegliwość dzieci

O ostrej biegunce mówimy, gdy dziecko oddało trzy płynne lub półpłynne stolce na dobę, lub gdy stwierdzono w stolcu obecność domieszek patologicznych, takich jak: śluz, ropa lub krew. Za występowanie tej dolegliwości odpowiadają rotawirusy, rzadziej natomiast bakterie z rodziny Salmonella, Shigella i Campylobacter. Ile trwa biegunka u dzieci? Choć biegunka ta ma postać samoograniczającą się i może już po 7 dniach minąć, to nie należy jej lekceważyć. 

Biegunka podróżnych

Inną kwestią jest tak zwana biegunka podróżnych, która pojawia się podczas pobytu w krajach o niższym standardzie sanitarnym. Wówczas za 80% przypadków odpowiedzialne są bakterie Escherichia coli, Shigella,Campylobacter jejuni, Salmonella typhi i paratyphi, Aeromonas spp. i Yersinia enterocolitica oraz rotawirusy, norowirusy i pierwotniaki. Jak powstaje biegunka tego typu? W przypadku dzieci o nią nietrudno – wystarczy, że zjedzą nieumyty owoc lub napiją się wody bezpośrednio z sieci wodociągowej. Szybko może wówczas dojść do zakażenia i biegunki, której zazwyczaj towarzyszy dodatkowy objaw, np. nudności, wymioty, domieszka krwi w stolcu czy gorączka. 

Zobacz też:

Biegunka podróżnych – profilaktyka, jak dobrać do niej probiotyk?

Antybiotykoterapia i biegunka po antybiotyku u dzieci

Zakażenia bakteryjne mogą powodować konieczność zastosowania antybiotyku. To rodzaj leków, których zadaniem jest eliminacja bakterii chorobotwórczych. Jednak ich działanie może być na tyle silne, iż doprowadzi do wyjałowienia układu pokarmowego i dysbiozy, czyli zaburzenia w składzie mikroflory jelitowej. Efektem tego może być biegunka poantybiotykowa. To sytuacja, kiedy drobnoustroje chorobotwórcze zajmują miejsce w dolnym odcinku układu pokarmowego, które wcześniej były skolonizowane przez m.in. bakterie probiotyczne. Co za tym idzie, dochodzi do biegunek i problemów ze wchłanianiem substancji odżywczych przez organizm dziecka.

Sposoby na biegunkę u dzieci

W wypadku wspomnianych przyczyn istotne, aby dziecku zapewnić regularne nawadnianie. Najlepszym rozwiązaniem jest płyn glukozowo-elektrolitowy lub rozpuszczalne elektrolity. Ma to swoje uzasadnienie, gdyż przedłużająca się biegunka może powodować odwodnienie. Oczywiście najważniejszym krokiem jest konsultacja z lekarzem, dzięki której zdiagnozowany zostanie faktyczny powód biegunki. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, aby dieta dziecka z biegunką była możliwie lekkostrawna. Możemy w niej także zastosować probiotyki. 

Zobacz też:

Stosowanie probiotyków w biegunkach u dzieci

Czym są probiotyki? 

Przez probiotyk rozumie się preparat lub produkt zawierający wystarczającą ilość żywych, zdefiniowanych mikroorganizmów (tj. LAD, lacid acid bacteria, bakterii kwasu mlekowego) w określonej liczbie, które zmieniają mikroflorę w odpowiednich segmentach organizmu ludzkiego i dzięki temu wywierają korzystny wpływ na jego zdrowie. Kluczowymi cechami bakterii probiotycznych w kontekście biegunek dzieci są:

  1. Konkurencyjność wobec mikroflory już obecnej w jelicie.
  2. Aktywność antagonistyczna wobec m.in. Salmonella spp., Listeria monocytogenes, Helicobacter pylori, Clostridium difficile.
  3. Odporność na sole żółci, soki żołądkowe, bakteriocyny – dzięki temu bakterie kwasu mlekowego mogą dotrzeć do dolnego odcinka układu pokarmowego. 
  4. Umiejętność przeżycia i wzrostu w kolonizowanym miejscu. 
  5. Zdolność przylegania do nabłonka układu pokarmowego. 

trilac®

W przypadku leku OTC (over the counter, czyli wydawanego bez recepty) trilac® mówimy o 3 szczepach bakterii kwasu mlekowego przebadanych pod kątem skuteczności. Jedna kapsułka zawiera 1,6 x 10⁹ CFU bakterii kwasu mlekowego: 

  • Lactobacillus acidophilus (La-5), 
  • Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27),
  • Bifidobacterium lactis (Bb-12).

Wymienione wyżej bakterie probiotyczne mają zdolność adhezji (przylegania do nabłonka układu pokarmowego) oraz wykazują działania antagonistyczne i konkurencyjne względem drobnoustrojów patogennych. Lek OTC trilac® zaleca się spożywać 1-2 kapsułki doustnie 3 razy na dobę przez 2 tygodnie do miesiąca. Potem dawkowanie może być zmniejszone do 2 kapsułek na dobę. Kapsułki najlepiej spożywać z dużą ilością płynu podczas posiłku lub godzinę przed posiłkiem. 

Dotyczy leku trilac®

TRILAC • kapsułki, 20 sztuk • Produkt leczniczy • Substancja czynna: 1 kapsułka zawiera 1,6 x 10⁹ CFU bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus (La-5) 37,5%, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27) 25%, Bifidobacterium lactis (Bb-12) 37,5% • Wskazania: poantybiotykowe zapalenie jelit ze szczególnym uwzględnieniem leczenia wspomagającego rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy, głównie przy nawracającym rzekomobłoniastym zapaleniu okrężnicy, zapobieganie biegunce podróżnych, leczenie wspomagające po antybiotykoterapii • Podmiot odpowiedzialny: Zakład Farmaceutyczny AMARA sp. z o.o., ul. Stacyjna 5, 30-851 Kraków

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Nr medyczny: TRI05123

Bibliografia: 

  1. Cichy W., Gałęcka M., Szachta P., Probiotyki jako alternatywne rozwiązanie i wsparcie terapii tradycyjnych, “Zakażenia” 6/2010.
  2. Szajewska H., Praktyczne zastosowanie probiotyków, “Gastroenterologia” Kliniczna 2014, tom 6, nr 1, 16–23.
  3. Szymanek-Pasternak A., Biegunka podróżnych – profilaktyka i leczenie według aktualnych rekomendacji, “Zakażenia XXI Wieku” 2020;3(1). 
  4. Falszewska A, Szajewska H., Ostra biegunka infekcyjna u dzieci – co mówią aktualne dane?, “Zakażenia XXI wieku” 2018;1(1).