fbpx

Biegunka to jedna z najpowszechniejszych chorób wieku dziecięcego, będąca również przyczyną hospitalizacji szczególnie najmłodszych dzieci, do 2 roku życia.
Rozpoznanie biegunki u dziecka nie stanowi większego problemu – zwiększenie częstotliwości wypróżnień oraz zmiana konsystencji stolca na płynną lub półpłynną, nie umknie uwadze żadnego rodzica.

Biegunka u dzieci zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu 5-7 dni, i o ile z pozoru może wydawać się niegroźna, to niestety konsekwencje jakie ze sobą niesie mogą być poważne. Biegunka u małych dzieci prowadzi przede wszystkim do odwodnienia organizmu, co może skończyć się nawet hospitalizacją.
Kluczowe jest systematyczne nawadnianie. Najlepszym płynem, które można podawać dziecku w czasie trwania biegunki, są wodne roztwory glukozowo-elektrolitowe, które dostarczają energii oraz przywracają równowagę mineralną.
Oprócz nawadniania zaleca się również stosować terapie wspomagające, takie jak np. podawanie leków probiotycznych. Istotnym jest aby wybierać preparaty zawierające szczepy bakterii, skuteczne w skracaniu czasu trwania biegunek. Do najlepiej przebadanych szczepów należą Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus i Bifidobacterium lactis, których skuteczność w skracaniu czasu trwania biegunek została potwierdzona w licznych badaniach. W przypadku najmłodszych pacjentów, skrócenie biegunki już o kilka czy kilkanaście godzin ma istotne znaczenie dla rekonwalescencji.

Warto również zwrócić uwagę na badania leku trilac®, zawierającego wyżej wymienione szczepy, którego skuteczność w skracaniu biegunek (bez względu na etiologię) została potwierdzona na 176. małych pacjentach (w badaniu wzięły udział dzieci w wieku do 4 r.ż., lek podawano dwa razy dziennie przez 5 dni). Podanie probiotyku nawet w czasie trwania biegunki, nie jest problematyczne – najłatwiej zastosować produkt w kroplach lub otworzyć kapsułkę a jej zawartość rozpuścić w płynie i podać dziecku do wypicia.

Podsumowując – niezależnie od przyczyny biegunki – najważniejsze jest pilnowanie odpowiedniego nawodnienia. Dodatkowo, aby skrócić czas trwania dolegliwości, zaleca się stosować wspomagająco produkty, w których w składzie znajdują się przebadane szczepy bakterii (np. Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus).

Artykuł nie stanowi porady medycznej. Wszelkie informacje zawarte na Stronie internetowej są dostarczane wyłącznie do celów edukacyjnych i nie zastąpią indywidualnej porady udzielanej przez lekarza lub farmaceutę.