fbpx

Przekwitanie to czas, w którym każda kobieta doświadcza szeregu nieprzyjemnych objawów. Choć samej menopauzy nie da się zatrzymać czy wyleczyć, to można łagodzić dyskomfort, który powoduje. Czy warto w związku z tym stosować preparaty zawierające bakterie probiotyczne w okresie okołomenopauzalnym? Względem jakich objawów probiotyki mogą być skuteczne?

Czym jest menopauza?

Przez menopauzę rozumie się okres w życiu każdej kobiety, który rozpoczyna się między 42. a 55. rokiem życia. Według definicji WHO przekwitania to ostateczne ustanie miesiączkowania w wyniku utraty aktywności pęcherzykowej jajników, po którym przez 6 miesięcy nie wystąpiło już żadne krwawienie, a po 12 miesiącach możemy mówić o faktycznym rozpoznaniu. Okres przed przekwitaniem nazywamy premenopauzą, w trakcie którego dochodzi do zmian metabolicznych i hormonalnych prowadzących do wygasania funkcji jajników. 

Najczęstsze objawy menopauzy

Okres przekwitania ma znaczący wpływ na komfort codziennego funkcjonowania kobiet. Objawy menopauzy dotyczą wielu aspektów. W przypadku fizycznych objawów często pojawiają się bóle głowy, kołatanie serca czy uderzenia gorąca. Poza tym przekwitanie może powodować objawy ze strony narządów płciowych (np. nietrzymanie moczu, zanikowe zapalenie pochwy czy jej suchość, świąd i pieczenie), narządu kostnego (osteoporoza, bolesność kości), czy skóry (zmniejszenie elastyczności skóry i aktywności gruczołów skórnych). Ponadto menopauza daje objawy psychiczne, wpływa między innymi na zaburzenia snu, osłabienie pamięci, drażliwość i zmienność nastroju czy zaburzenia koncentracji. 

Menopauza a probiotyki

Podniesienie komfortu życia kobiet w okresie okołomenopauzalnym to wyzwanie wielowątkowe, które wymaga konsultacji lekarskiej. W kontekście objawów związanych ze zmianami mikrobiologicznymi w pochwie kobiety mogą stosować preparaty dostępne w aptekach. Jednym z nich jest synbiotyk trilac® lady – skład. Synbiotyk, czyli połączenie probiotyku i prebiotyku. W składzie preparatu znajdują się trzy rodzaje bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus plantarum LB931, Lactobacillus rhamnosus IMC 501 i Lactobacillus paracasei IMC 502 oraz Fibregum™ – prebiotyk (czyli nietrawione składniki żywności selektywnie pobudzające wzrost lub aktywność bakterii probiotycznych) w postaci błonnika akacjowego. Probiotyczne właściwości trilac® lady opierają się na tym, iż bakterie Lactobacillus mają zdolność kolonizacji dolnego odcinka układu pokarmowego, skąd przemieszczają się w kierunku pochwy. Bakterie te przylegają do nabłonka pochwy i wydzielają kwas mlekowy, który tworzy barierę ochronną, i pomaga w łagodzeniu takich objawów menopauzy infekcje, podrażnienia czy świąd. 

Globulki dopochwowe trilac® lady gyno

Innym rozwiązaniem jest stosowanie globulek dopochwowych, takich jak trilac® lady gyno, które w swoim składzie zawierają kwas mlekowy. Wyrób medyczny trilac® lady gyno został stworzony z myślą kobietach w okresie menopauzy, ale mogą go także stosować kobiety w wieku rozrodczym. trilac® lady gyno pomaga łagodzić dyskomfort i uczucia suchości, napięcia, świądu oraz pieczenia błon śluzowych pochwy, które są związane z atrofią błon śluzowych pochwy, niedoborem estrogenów czy dyspareunią (bolesnością podczas stosunków seksualnych). Ponadto wskazane wyżej objawy mogą być powiązane z długotrwałym stresem, zmianami leków hormonalnych, antybiotykoterapią czy po zabiegach chirurgicznych. Preparat pomaga nawilżać i utrzymać naturalne pH pochwy. 

Bibliografia:

  1. Olszewska J., Czerwińska-Osipiak A., Łukaszuk K, Wiśniewska R., Problemy kobiet w okresie okołomenopauzalnym, “Pielęgniarstwo Polskie” 2015; 1 (55): 93-98.
  2. Szachta P., Gałęcka M., Bartnicka A. Bioróżnorodność mikroflory pochwy. Rola probiotyków ginekologicznych w utrzymaniu równowagi ekosystemu pochwy, “Forum Zakażeń” 2015; 6 (2): 139–143.
  3. Ulotka synbiotyku trilac® lady.
  4. Ulotka wyrobu medycznego trilac® lady gyno.