fbpx

Nieleczone poantybiotykowe zapalenie jelit może być przyczyną poważnych powikłań. Co powoduje występowanie tej dolegliwości? Czym jest poantybiotykowe zapalenie jelit? W jaki sposób można leczyć tę chorobę? 

Czym jest poantybiotykowe zapalenie jelit?

Poantybiotykowe zapalenie jelit to chorobowa postać biegunki poantybiotykowej, której przyczyną jest obecność Gram-dodatnich laseczek Clostridium difficile w okrężnicy. Rozwiniętą postać biegunki poantybiotykowej określa się jako rzekomobłoniaste zapalenie jelit. Jak sama nazwa wskazuje, na obecność Clostridium difficile główny wpływ ma stosowanie antybiotyków, które zaburza skład naturalnej mikroflory jelitowej i umożliwia tej bakterii kolonizację układu pokarmowego. C. difficile wytwarza groźne toksyny A i B, które powodują m.in. nadmierne wydzielanie wody elektrolitów do światła jelit. Czyni to z rzekomobłoniastego zapalenie jelit poważną chorobę, gdyż może doprowadzić do powikłań takich jak rozdęcie okrężnicy, a następnie perforacji jelita grubego. Zagraża to życiu starszym, hospitalizowanym pacjentom i osobom po kuracji antybiotykowej. 

Występowanie biegunki to jeden z objawów poantybiotykowego zapalenia jelit, natomiast mogą wystąpić inne, takie jak silne bóle brzucha, złe samopoczucie, mdłości, wymioty, gorączka i odwodnienie organizmu. W 90% przypadków objawy zakażenia pojawiają się między pierwszym a ósmym tygodniem po rozpoczęciu kuracji antybiotykowej. 

Jak leczy się poantybiotykowe zapalenie jelit?

Podstawową metodą leczenia zakażenia C. difficile jest odstawienie antybiotyków, jeśli objawy pojawiają się już w trakcie antybiotykoterapii. Nie zawsze jednak jest to skuteczne. Ponadto podaje się doustnie metronidazol, wankomycynę, rzadziej teikoplaninę i rifaksyminę. W ciężkich przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna i usunięcie zmian wywołanych rzekomobłoniastym zapaleniem jelit. Alternatywnym rozwiązaniem jest przeszczep flory bakteryjnej, który ma wysoką skuteczność. 

Ważna jest również dieta, w której nie powinno zabraknąć lekkostrawnych posiłków i większej ilości wypijanych płynów. Ponadto warto z diety wyeliminować produkty zawierające laktozę oraz bogate we fruktozę i sorbitol. 

Poza tym uważa się prewencyjne stosowanie probiotyków jako jedną z metod zapobiegających występowaniu poantybiotykowego zapalenia jelit. Bakterie probiotyczne mają zdolność adhezji (przylegania do nabłonka układu pokarmowego), co może zapobiegać skutkom obecności Clostridium difficile w organizmie człowieka. 

Zobacz też:

Kiedy należy zażywać probiotyki?

Poantybiotykowe zapalenie jelit a probiotyk trilac®

Jednym ze wskazań do podania leku OTC trilac® jest poantybiotykowe zapalenie jelit ze szczególnym uwzględnieniem leczenia wspomagającego rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy, głównie przy nawracającym rzekomobłoniastym zapaleniu okrężnicy. Probiotyk trilac® ma udokumentowaną efektywność działania wieloszczepowych preparatów probiotycznych. 1 kapsułka probiotyku zawiera następujące bakterie kwasu mlekowego, które mają zdolność do adhezji do komórek nabłonka i kolonizowania przewodu pokarmowego:

  • Lactobacillus acidophilus (La-5) 37,5%,
  • Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27) 25,0%,
  • Bifidobacterium lactis (Bb-12) 37,5%.

Powyższe szczepy przyczyniają się do przywrócenia oraz utrzymania homeostazy układu pokarmowego. Szczepy pomagają obniżyć pH, co umożliwia prawidłowy rozwój flory jelitowej. 

Dotyczy leku trilac®

trilac® • Kapsułki, 20 sztuk • Produkt leczniczy • Substancja czynna: 1 kapsułka zawiera 1,6 x 10⁹ CFU bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus (La-5) 37,5%, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27) 25%, Bifidobacterium lactis (Bb-12) 37,5% • Dawkowanie: 1-2 kapsułki doustnie 3 razy na dobę przez 2 tygodnie do miesiąca, potem dawkowanie może być zmniejszone do 2 kapsułek na dobę, najlepiej spożywać z dużą ilością płynu podczas posiłku lub godzinę przed posiłkiem • Wskazania: poantybiotykowe zapalenie jelit ze szczególnym uwzględnieniem leczenia wspomagającego rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy, głównie przy nawracającym rzekomobłoniastym zapaleniu okrężnicy, zapobieganie biegunce podróżnych, leczenie wspomagające po antybiotykoterapii • Przeciwwskazania: nie należy stosować leku trilac®, jeśli: występuje nadwrażliwość (uczulenie) na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, występuje nadwrażliwość (uczulenie) na białko mleka krowiego • Podmiot odpowiedzialny: Zakład Farmaceutyczny AMARA Sp. z o.o., ul. Stacyjna 5, 30-851 Kraków

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia:

  1. T. Korab, A. Konturek, Dieta w zakażeniu clostridium difficile.
  2. A. Piekarska, Standardy postępowania w objawowym zakażeniu clostridium difficile (CDI), “Przegląd epidemiologiczny” 2015; 69: 401-402.
  3.  A. Mehlich, S. Górska, A. Gamian, A. Myc, Wybrane aspekty zakażeń Clostridium difficile, “Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2015; 69: 598-611.