fbpx

Jedno z najczęstszych pytań dotyczących ochrony mikroflory bakteryjnej np. w trakcie antybiotykoterapii dotyczy tego, kiedy brać probiotyki, aby były skuteczne. To ważna kwestia, która wymaga wyjaśnienia, gdyż w przeciwnym razie możemy odczuwać niższą skuteczność wybranego probiotyku. 

Jak działa probiotyk?

Aby odpowiedzieć sobie na postawione wyżej pytanie, musimy lepiej zrozumieć, jak działają preparaty probiotyczne, w tym lek trilac®. Zadaniem wyselekcjonowanych szczepów bakterii kwasu mlekowego jest przeciwdziałanie dysbiozie układu pokarmowego, czyli przywrócenie jego równowagi. Bakterie probiotyczne mają zdolność adhezji (przywierania do nabłonka układu pokarmowego) oraz namnażania się w tym środowisku. Są więc odporne na kwas żołądkowy i sole żółciowe. Ich głównym zadaniem jest więc zahamowanie rozwoju drobnoustrojów patogennych, które są odpowiedzialne za występowanie biegunki w trakcie antybiotykoterapii, ostrej biegunki u dzieci (najczęściej za nią są odpowiedzialne bakterie Campylobacter i Salmonella) czy biegunki podróżnych (tu winne są enterotoksyczne szczepy Escherichia coli (ETEC) oraz bakterie z rodzaju Campylobacter, Shigella, czy Salmonella). Skutkiem obecności wspomnianych bakterii chorobotwórczych są zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego, co powoduje trudności ze wchłanianiem substancji odżywczych i prowadzą do nieprawidłowego trawienia. 

trilac® ma w swoim składzie 3 szczepy bakterii probiotycznych: Lactobacillus acidophilus (La-5) 37,5%, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27) 25,0%, Bifidobacterium lactis (Bb-12) 37,5%, które mają udowodnioną skuteczność w zapobieganiu i skracaniu czasu trwania biegunki poantybiotykowej, biegunki podróżnych, a także w skracaniu trwania ostrej biegunki u dzieci.

Zobacz też:
Dlaczego probiotyków nie powinno stosować się razem z antybiotykami?
Stosowanie probiotyków w biegunkach o dzieci

Przed czy po antybiotyku? 

Nadrzędną zasadą jest wskazanie lekarza, który przepisuje dany probiotyk. Jeśli lekarz nie uściślił, kiedy brać probiotyki, to należy przyjąć zalecenia producenta. W przypadku leku trilac® są one proste: należy spożywać 1-2 kapsułki 3 razy na dobę przez 2 tygodnie do 1 miesiąca, następnie można stosować do 2 kapsułek na dobę. Co istotne, trilac® najlepiej spożywać z dużą ilością płynu, podczas posiłku lub godzinę przed posiłkiem. Kapsułki preparatu zostały stworzone tak, że można je otworzyć. Zastosowane szczepy bakterii zachowują swoje właściwości, nawet bez osłony w postaci kapsułki, w związku z czym możemy otworzyć kapsułkę, a jej zawartość je dodać do jogurtu, mleka czy innego napoju bez uszczerbku na jakości. To szczególnie ważne w kontekście osób, które mają problemy z połykaniem kapsułek. 

Jeśli zastanawiamy się, czy probiotyk należy brać po antybiotyku, czy przed to warto wiedzieć, jak działają leki tego typu. Antybiotyki stosuje się, gdy dochodzi do infekcji bakteryjnej. Ich zadaniem jest, w zależności od typu antybiotyku, hamowanie syntezy DNA bakterii, syntezy RNA, syntezy białek oraz hamowanie syntezy mureiny i funkcji błony cytoplazmatycznej. Procesy te mają prowadzić do śmierci bakterii chorobotwórczej. Odbywa się to jednak kosztem homeostazy układu pokarmowego. Innymi słowy, antybiotyki eliminują także bakterie probiotyczne, które się w nim znajdują. W związku z tym zażywanie preparatu probiotycznego w tym samym czasie, co antybiotyk, może obniżyć skuteczność danej dawki bakterii kwasu mlekowego. Powszechnym zaleceniem dotyczącym dawkowania produktów na bazie bakterii probiotycznych jest zachowanie ok. 2h odstępu czasowego pomiędzy przyjęciem antybiotyku i probiotyku.