fbpx

Równowaga mikrobiomu w ludzkich jelitach jest podstawą efektywnego trawienia. Jeśli ten proces nie zachodzi naturalnie i jest zaburzony, nasz organizm gorzej przyswaja niezbędne substancje odżywcze. Czy w takiej sytuacji warto sięgnąć po preparaty wspomagające trawienie? Jak radzić sobie z dolegliwościami trawiennymi, które powodują dyskomfort?

Jak wygląda proces trawienia?

Chemiczne trawienie pokarmu obejmuje kilka etapów i rozpoczyna się już w ustach, gdzie pierwszy rozkład pokarmów następuje za pomocą śliny. Celem tego skomplikowanego procesu jest rozkład pokarmu na aminokwasy, cukry proste, glicerol i kwasy tłuszczowe. Uczestniczą w nim enzymy, które są wytwarzane przez gruczoły trawienne. Proste substancje odżywcze mogą być dzięki temu wchłaniane m.in. w jelicie cienkim i transportowane do komórek ciała. Pozostałości pokarmów są wydalane. Nie oznacza to jednak, że układ pokarmowy ma tylko funkcję trawienną. Wspiera on również odporność poprzez układ GALT (gut-associated lymphoid tissue), a także bierze udział w tworzeniu hormonu serotoniny, odpowiedzialnej za m.in. regulację snu, apetytu czy temperaturę ciała.

Probiotyki a wspomaganie trawienia

Bez prawidłowego trawienia ciężko żyć komfortowo. Z tego względu musimy szczególnie dbać o układ pokarmowy, przede wszystkim poprzez prawidłową, zbilansowaną dietę i odpowiednie nawodnienie. Nie zawsze jednak udaje nam się uniknąć dolegliwości trawiennych, takich jak biegunki, zaparcia czy bóle brzucha, ponieważ ludzki układ pokarmowy jest podatny na zakażenia bakteryjne i nie tylko. Szczególnie zaparcia (np. występujące przy zespole jelita drażliwego) i biegunki (np. mogące powstać w trakcie antybiotykoterapii) zaburzają naturalne trawienie i utrudniają prawidłowe wchłanianie substancji odżywczych.

Jedną z metod radzenia sobie z tymi dolegliwościami i wspieranie trawienia jest zastosowanie probiotyków. To preparaty, które w swoim składzie zawierają wyselekcjonowane bakterie kwasu mlekowego mające korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Ich działanie jest różnorakie, np. trilac® (lek OTC) stosuje się przy antybiotykoterapii, w trakcie biegunki podróżnych (lub zapobiegawczo), czy ostrej biegunki u dzieci, natomiast w przypadku trilac® plus forte mówimy dodatkowo o działaniu wspomagającym w utrzymaniu prawidłowej czynności jelit. Dlaczego to takie istotne? Nieobecność bakterii probiotycznych w jelitach lub ich niedobór oznacza dysbiozę, czyli nieprawidłową mikroflorę w układzie pokarmowym. Ta może być spowodowana działaniem antybiotyków, a także zakażeniem bakteryjnym spowodowanym obecnością drobnoustrojów takich jak Campylobacter, Escherichia coli (ETEC), Salmonella czy Shigella. Wspomaganie trawienia poprzez zażywanie probiotyków ma więc swoje uzasadnienie nie tylko w sytuacjach, gdy coś nam dolega, ale także w ramach profilaktyki, szczególnie gdy wybieramy się na egzotyczne wakacje lub przygotowujemy się do antybiotykoterapii. 

Zobacz też:
Kiedy należy zażywać probiotyki?

Jak probiotyki wspomagają trawienie?

Bakterie kwasu mlekowego, mają szereg właściwości, dzięki czemu określamy je mianem probiotyków wspomagających trawienie. Wyselekcjonowane szczepy zostały przebadane pod względem skuteczności. (np. w wypadku leku OTC trilac® są to Lactobacillus acidophilus (La-5), Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27) oraz Bifidobacterium lactis (Bb-12)). Oznacza to, że bakterie te mają zdolność kolonizowania i przywierania do nabłonka układu pokarmowego. Probiotyki są również odporne na kwasy żołądkowe i sole żółci, dzięki czemu docierają do jelita cienkiego. Wykazują one działanie antagonistyczne względem drobnoustrojów chorobotwórczych, które są obecne w układzie trawiennym. Obniżają także pH, co pozwala przywrócić równowagę mikrobiologiczną i pozytywnie wpłynąć na trawienie.

Bibliografia

  1. Mojka K, Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki – charakterystyka i funkcje, “Problemy Higieny i Epidemiologii” 2014, 95(3): 541-549.
  2. Nowak A., Śliżewska K., Libudzisz Z., Probiotyki – historia i mechanizmy działania “ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość” 2010, 4 (71), 5 – 19.