fbpx

Jak zadbać o komfort intymny w czasie wakacji?

Wakacje to specjalny czas, w którym chcemy przede wszystkim cieszyć się swobodą i piękną pogodą. Z tego względu warto wcześniej zadbać o komfort intymny, aby nie przerywać urlopu z powodu podrażnień czy infekcji. 

Co może powodować infekcje intymne?

Jednym z głównych czynników, który wpływa na obecność infekcji intymnych, są zaburzenia w mikroflorze bakteryjnej układu rodnego kobiety. Jednym z elementów prawidłowej mikroflory jest kwaśne pH pochwy (3,5-4,5). U kobiet za obecność odpowiedniego, kwaśnego pH w pochwie odpowiada kwas mlekowy. Jak on powstaje? Najpierw bakterie z rodzaju Lactobacillus naturalnie przenoszą się z dolnego odcinka układu pokarmowego do dróg rodnych, a następnie produkują kwas mlekowy. Umożliwia to skuteczne ograniczanie rozwoju patogennych drobnoustrojów, których ewentualne występowanie może być przyczyną zakażeń bakteryjnych i grzybicznych. 

Zadbaj o swój komfort

W czasie wakacji mamy tendencje do korzystania z różnych udogodnień, m.in. jacuzzi czy basen. Zbyt częste kąpiele tego typu mogą negatywnie wpływać na komfort intymny, dlatego warto rozważyć dodatkowe wsparcie organizmu poprzez stosowanie dedykowanych probiotyków.

Warto również zwrócić uwagę na to, aby nie stosować zbyt agresywnych środków do higieny intymnej. Nieuzasadnione jest również stosowanie ich zbyt często – to również może prowadzić do podrażnień i zmian bakteryjnych. Inną kwestią jest higiena miejsc, do których chodzimy i gdzie przebywamy, np. toalety, krzesła, łóżka, łazienki i tym podobne. Tu również należy pamiętać, że w wielu wypadkach ryzyko infekcji wzrasta, szczególnie gdy jesteśmy na egzotycznych wojażach. Podrażnienia okolic intymnych mogą również pochodzić ze źle dobranej odzieży, np. zbyt ciasnej i wyprodukowanej z odzieży syntetycznej. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie łagodnych żeli, które mogą obniżyć pH okolic intymnych. 

Zobacz też:

Kiedy należy zażywać probiotyki?

Probiotyki w służbie kobietom

Możemy w takiej sytuacji zastosować synbiotyk trilac® lady. Przez synbiotyk rozumiemy połączenie probiotyków i prebiotyków, tj. nietrawione składniki żywności, które stanowią pożywkę dla bakterii probiotycznych w okrężnicy. Bakterie probiotyczne natomiast to takie, które mają udokumentowane korzystne działanie na organizm człowieka i jednocześnie są zdolne do przeżycia w układzie pokarmowym. Ponadto bakterie probiotyczne mają zdolność przylegania do błon śluzowych układu pokarmowego i wykazują działanie antagonistyczne wobec drobnoustrojów chorobotwórczych. 

Zadaniem suplementu trilac® lady jest pomoc w utrzymaniu kwaśnego pH pochwy. trilac® lady zawiera 7 miliardów CFU (od ang. colony-forming unit, jednostki tworzące kolonię), z czego 5 mld to Lactobacillus plantarum LB931, 1 mld to Lactobacillus rhamnosus IMC 501 oraz to 1 mld Lactobacillus paracasei IMC 502, które wspomaga prebiotyk Fibregum™, czyli błonnik akacjowy. Wspomniane bakterie mają zdolność przylegania do nabłonka pochwy.

Stosowanie trilac® lady jest możliwe w następujących sytuacjach:

  • w stanach ograniczenia lub zaniku prawidłowej flory bakteryjnej pochwy,
  • w trakcie i po zakończeniu przyjmowania antybiotyków,
  • w profilaktyce zaburzeń (dysbiozy) mikrobioty dróg rodnych,
  • w ramach codziennego uzupełniania prawidłowej flory bakteryjnej.

Bibliografia:

  1. Szachta P., Gałęcka M., Bartnicka A. Bioróżnorodność mikroflory pochwy. Rola probiotyków ginekologicznych w utrzymaniu równowagi ekosystemu pochwy, “Forum Zakażeń” 2015; 6 (2): 139–143.