fbpx

Problemy zdrowotne u dzieci, które mogą wywoływać biegunkę, to dość częsta przypadłość. Nierzadko w takiej sytuacji sięgamy po probiotyk, który powinien spełniać określone wymogi. Przede wszystkim powinien być skuteczny w zapobieganiu lub skracaniu trwania przykrych objawów, jak i musi być bezpieczny dla młodego człowieka. Jak w takim razie wybrać preparat, który będzie spełniać te wymagania? 

Czym są probiotyki?

Nim podamy cokolwiek swojemu dziecku, warto najpierw zrozumieć, jak działają preparaty probiotyczne. W produktach tego typu znajdują się specjalnie wyselekcjonowana bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Ich zadaniem jest odbudowa mikroflory przewodu pokarmowego oraz ograniczenie wzrostu i namnażania patogenów chorobotwórczych, pochodzących z rodziny Escherichia coli, Campylobacter, Listeria monocytogenes, Helicobacter pylori, Clostridium difficile, Shigella, Salmonella oraz pałeczek okrężnicy. 

O tym, czy dane bakterie kwasu mlekowego są probiotykami, świadczą ich kluczowe właściwości, wśród których należy wymienić: 

  1. Konkurencyjność wobec mikroflory zasiedlającej jelita.
  2. Aktywność antagonistyczna w stosunku do patogenów chorobotwórczych.
  3. Odporność na sole żółci, soki żołądkowe, bakteriocyny. 
  4. Zdolność do przeżycia i wzrostu w miejscu, które będę kolonizować, czyli w układzie pokarmowym człowieka. 
  5. Zdolność adhezji (przylegania) do nabłonka układu pokarmowego. 

Probiotyki dla dzieci – jak wybrać?

Dobór odpowiedniego preparatu jest przede wszystkim uzależniony od głównej przyczyny występowania biegunki. W przypadku ostrej biegunki, którą powodują rotawirusy lub bakterie chorobotwórcze, mówimy o dolegliwości, która może trwać kilka dni. W tym czasie, poza leczeniem faktycznych przyczyn choroby, należy dziecko nawadniać. Ponadto dobrym rozwiązaniem będzie probiotyk trilac® – lek, którego skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych. W jego składzie znajdują się 3 szczepy bakterii kwasu mlekowego przebadane pod kątem skuteczności: Lactobacillus acidophilus (La-5), Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27) oraz Bifidobacterium lactis (Bb-12). trilac® sprawdza się podczas trwania ostrej biegunki i skraca czas jej występowania. 

Lek jest również skuteczny w kontekście występowania biegunki podróżnych. To dolegliwość, na którą dzieci, które przebywają z opiekunami w krajach o obniżonym standardzie sanitarnym, są szczególnie narażone. Podczas zagranicznych podróży o zakażenia bakteryjne nie jest trudno – wystarczy zjeść nieumyty owoc czy napić się wody z sieci wodociągowej. Badania kliniczne wykazały, iż trilac® sprawdza się również podczas antybiotykoterapii, którą przechodzi dziecko. 

Zobacz też:
Czym charakteryzują się probiotyki w kroplach?

Bezpieczeństwo leku trilac®

Co bardzo ważne, jest to bezpieczny lek OTC (bez recepty), który można podać dzieciom w każdym wieku. Preparat w formie kapsułki można otworzyć i wysypać zawartość do wody lub np. jogurtu. Ułatwia to jego podawanie dzieciom, które mogą mieć trudności z połknięciem całej kapsułki, szczególnie w kontekście przykrych dolegliwości, jakie wiążą się z ostrą biegunką czy biegunką podróżnych.