fbpx

Ciąża i połóg to szczególny moment w życiu każdej kobiety, w którym niezwykle ważne jest bezpieczeństwo. Dotyczy to zwłaszcza wszelkiego rodzaju leków i preparatów, które zażywa ciężarna. Jak w tym kontekście wygląda przyjmowanie probiotyków? Czy kobieta w ciąży może bezpiecznie uzupełniać florę jelitową preparatami probiotycznymi? 

Czym są probiotyki?

Probiotyki to mikroorganizmy (najczęściej bakterie kwasu mlekowego, ale także drożdże i kultury pleśni), które wywołują pozytywny wpływ na organizm człowieka. Jednocześnie muszą mieć pewne określone cechy, tzn. są konkurencyjne wobec mikroflory zasiedlającej jelita, są odporne na sole żółci, soki żołądkowe i bakteriocyny. Co równie ważne, probiotyki mają zdolność do przylegania do nabłonka układu pokarmowego. Obecność bakterii probiotycznych w układzie pokarmowym wpływa pozytywnie na proces trawienia, jak również chroni przed występowaniem takich dolegliwości jak biegunka podróżnych czy biegunka spowodowana antybiotykoterapią. Probiotykami nazywamy także preparaty, które zawierają wspomniane bakterie (najczęściej pochodzących ze szczepów Lactobacillus spp., Streptococcus spp., Bifidobacterium lactis), dostępne w formie kapsułek lub kropli. 

Probiotyki w trakcie ciąży

Podstawą stosowania jakichkolwiek leków czy preparatów w trakcie ciąży musi być konsultacja lekarska. Probiotyki z założenia mogą być stosowane w trakcie ciąży z kilku powodów. Po pierwsze, obecność płodu wpływa na zmiany flory bakteryjnej w pochwie kobiety. Najczęściej objawia się to obniżonym poziomem bakterii ze szczepu Lactobacillus. Normalnie przenoszą się one z dolnego odcinka układu pokarmowego do dróg rodnych, a ich główną rolą jest utrzymanie kwaśnego pH w pochwie poprzez produkcję kwasu mlekowego. Niskie pH pozwala chronić przed infekcjami intymnymi, swędzeniem czy nieprzyjemnym zapachem. Po drugie, w trakcie ciąży kobieta może cierpieć na różne przypadłości układu pokarmowego. Po trzecie, probiotyki mogą chronić (tj. zmniejszają ryzyko występowania) kobietę przed wystąpieniem cukrzycy ciążowej. Jakie produkty w związku z tym możemy stosować? 

trilac® – probiotyk do stosowania w ciąży

trilac® to lek OTC (z ang. over the counter, lek bez recepty) przywracający homeostazę przewodu pokarmowego, w którego składzie znajdują się 3 szczepy bakterii kwasu mlekowego przebadane pod kątem skuteczności: 

  • Lactobacillus acidophilus (La-5), 
  • Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27) 
  • Bifidobacterium lactis (Bb-12). 

Bakterie te uzupełniają naturalną florę bakteryjną i obniżają pH w układzie pokarmowym, co zapobiega namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów. trilac® to bezpieczny i sprawdzony lek, cieszący się zaufaniem już od 1997 roku. 

Zobacz też:
Stosowanie probiotyków w menopauzie

trilac® lady, czyli synbiotyk ginekologiczny

Innym rozwiązaniem dla kobiet jest synbiotyk doustny trilac® lady. Jest to suplement diety pomocny w utrzymaniu kwaśnego pH pochwy, w którego składzie znajdziemy 7 miliardów CFU (od ang. colony-forming unit, jednostki tworzące kolonię), z czego 5 mld to Lactobacillus plantarum LB931, 1 mld to Lactobacillus rhamnosus IMC 501 oraz to 1 mld Lactobacillus paracasei IMC 502. Bakterie te mają zdolność adherencji (przylegania do nabłonka pochwy), co pozwala zapobiegać infekcjom, podrażnieniom, upławom i nieprzyjemnemu zapachowi. Preparat w trakcie ciąży można zastosować po konsultacji lekarskiej.