Jedną z dolegliwości, które może dotknąć kobiet w każdym wieku, jest suchość pochwy. Czego objawem jest ta nieprzyjemna przypadłość? W jaki sposób kobiety mogą sobie pomóc w chwili, kiedy doświadczają suchości pochwy?
Suchość pochwy – przyczyny
Na zmiany w obszarze urogenitalnym największy wpływ mają zaburzenia hormonalne, powiązane ze spadkiem estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Wpływają one m.in. na zdolność pochwy do produkcji śluzu, który naturalnie ją nawilża i zapobiega podrażnieniom. W związku z tym uważa się, że na suchość pochwy może wpływać stan menopauzalny i sama menopauza, która rozpoczyna się między 42. a 55. rokiem życia kobiety. W tym okresie życia suchość pochwy może być jednym z wielu objawów zmian, jakie przechodzi organizm kobiety, tj. mogą temu towarzyszyć np. bóle głowy, kołatanie serca, uderzenia gorąca, zaburzenia snu, wahania nastroju, osłabienie pamięci czy zauważalny spadek koncentracji.
Druga grupa przyczyn suchości pochwy wiąże się z różnorodnymi działaniami medycznymi, np. przyjmowaniem leków obniżających estrogeny, chemioterapią, przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych, leków przeciwdepresyjnych i przeciwpsychotycznych. Wpływ na występowanie tej dolegliwości mają także nawracające infekcje grzybicze lub bakteryjne. Ich obecność natomiast wiąże się z nieprawidłowym pH w pochwie, które wzorcowo powinno być kwaśne. Jest to możliwe dzięki obecności bakterii z rodzaju Lactobacillus, które produkują kwas mlekowy, odpowiedzialny za utrzymanie kwaśnego odczynu pH w pochwie.
Kolejną grupą źródeł suchości pochwy są kwestie środowiskowe. Wskazuje się tu przede wszystkim nadmierny i uporczywy stres czy palenie papierosów. Ponadto suchość pochwy może wystąpić w związku z nieprawidłową higieną intymną (np. stosowanie zbyt często środków chemicznych), bardzo częstymi wizytami w jacuzzi czy basenie. Poza tym suchość pochwy to dolegliwość dotykające kobiety w ciąży i te, które już karmią piersią.
Jak sobie radzić z suchością pochwy? Co stosować?
Z uwagi na liczbę potencjalnych źródeł suchości pochwy niezwykle ważne jest precyzyjne ustalenie przyczyny takiego stanu rzeczy. W wypadku menopauzy kluczowe będzie wdrożenie odpowiedniej terapii, która podniesie komfort życia kobiety. Istotna jest także refleksja w obszarze higieny intymnej. Nadmierne stosowanie środków chemicznych może powodować podrażnienia czy zmiany w pH pochwy, a co za tym idzie, powstawanie podrażnień. Jednym z rozwiązań w kontekście zachowania prawidłowego pH pochwy jest stosowanie probiotyku, który w swoim składzie zawiera przebadane pod kątem skuteczności bakterie kwasu mlekowego.
trilac® lady – suplement diety dla kobiet
Zadaniem doustnego synbiotyku ginekologicznego trilac® lady jest pomoc w utrzymaniu kwaśnego pH pochwy. trilac® lady zawiera 7 miliardów CFU (od ang. colony-forming unit, jednostki tworzące kolonię), z czego 5 mld to Lactobacillus plantarum LB931, 1 mld to Lactobacillus rhamnosus IMC 501 oraz to 1 mld Lactobacillus paracasei IMC 502, które wspomaga prebiotyk Fibregum™, czyli błonnik akacjowy. Wspomniane bakterie mają zdolność przylegania do nabłonka pochwy. Stosowanie trilac® lady jest możliwe w następujących sytuacjach:
- w stanach ograniczenia lub zaniku prawidłowej flory bakteryjnej pochwy,
- w trakcie i po zakończeniu przyjmowania antybiotyków,
- w profilaktyce zaburzeń (dysbiozy) mikrobioty dróg rodnych,
- w ramach codziennego uzupełniania prawidłowej flory bakteryjnej.
Zobacz też:
Jak zadbać o komfort intymny w czasie wakacji?
Bibliografia:
- Skrzypulec-Plinta V., Dębski R., Paszkowski T., Poręba R., Drosdzol-Cop A., Wpływ dopochwowej niehormonalnej terapii zawierającej kwas hialuronowy, glikogen i kwas mlekowy na życie seksualne i nasilenie zmian atroficznych sromu i pochwy u kobiet po menopauzie, GinPolMedProject 1 (31) 2014.
- Olszewska J., Czerwińska-Osipiak A., Łukaszuk K, Wiśniewska R., Problemy kobiet w okresie okołomenopauzalnym, “Pielęgniarstwo Polskie” 2015; 1 (55): 93-98.
- Szachta P., Gałęcka M., Bartnicka A. Bioróżnorodność mikroflory pochwy. Rola probiotyków ginekologicznych w utrzymaniu równowagi ekosystemu pochwy, “Forum Zakażeń” 2015; 6 (2): 139–143.